بیت کوین (BTC) چیست؟

شاید برای شما هم سؤال باشد که بیت کوین چیست؛ چون یکی از بحث‌های داغ این روز‌ها است. در جواب این سؤال که بیت کوین چیست باید بگوییم، ارز بیت کوین نوعی پول الکترونیکی یا پول دیجیتال با امکان تراکنشی همتا به همتای امن است. در اصل نهاد واسطی در نقل‌وانتقال پول و مدیریت آن دخالت ندارد و نقل پول غیرمتمرکز است؛ یعنی کنترل آن در اختیار مردم است و پرداخت آنلاین مستقیماً از طرفی به‌طرف دیگر بدون مراجعه به مؤسسه مالی صورت می‌گیرد.

به زبان دیگر در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را بدون نیاز به بانک و به‌صورت مستقیم به یکدیگر انتقال می‌دهند. ارز دیجیتال بیت کوین، هم اکنون به‌عنوان پادشاه ارز‌های دیجیتال به‌حساب می‌آید. ما در ادامه به این موضوع که بیت کوین چیست به زبان ساده پرداخته‌ایم و به این سؤال که روش کار بیت کوین را بررسی کرده ایم. پس در ادامه همراه ما باشید.

بیت کوین چیست به زبان ساده

در پاسخ به این سؤال که بیت کوین چیست به زبان ساده باید بگوییم، فرض کنید بخواهید پولی را به شخصی در کشور دیگر ارسال کنید. اگر این کار را توسط روش‌های سنتی انجام دهید دردسر‌ها و هزینه‌های زیادی به همراه خواهد داشت. ارز دیجیتال مانند پول رایج است و با آن تبادلات مالی بین افراد صورت می‌گیرد. ارز بیت کوین توسط یک الگوریتم ریاضی تولید و کار می‌کند.

در این سیستم، ثبت و نگهداری تراکنش‌ها بر عهده دستگاه‌های محاسباتی است و این تراکنش‌های مالی بدون نیاز به شخص ثالث صورت می‌گیرد. هدف کلی این ارز این است که هزینه‌های معاملات کمتر از مکانیسم پرداخت آنلاین سنتی باشد. در ارز دیجیتال بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوتر‌ها و سرور‌ها در سراسر جهان وجود دارند که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند. نام این کامپیوترها نود (node) است و پایگاه‌داده بیت‌ کوین را که به آن‌ بلاک‌چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. وقتی تراکنشی روی بلاک‌چین ثبت شود، همه نود‌‌ها آن را ذخیره می‌کنند و هیچ‌کس نمی‌تواند این تراکنش را تغییر یا حذف کند. 

ساده‌ترین و جامع‌ترین تعریف برای این سؤال که بیت کوین چیست به زبان ساده، همان مقاله ساتوشی در سال ۲۰۰۸ است که منتشر کرده است. بر اساس این تعریف در پاسخ به اینکه بیت کوین چیست، متوجه می‌شویم که همان پول است؛ اما به‌صورت الکترونیک و حالت فیزیکی ندارد. کاملاً دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود. 

بیت کوین در یک نگاه

در جدول زیر می‌توانید تمام مشخصات ارز دیجیتال بیت کوین را در یک نگاه ببینید:

نام ارز دیجیتالبیت کوین (BITCOIN)
نماد BTC
نام سازندهساتوشی ناکاماتو
تاریخ ساختژانویه ۲۰۰۸
هدف ساختداد و ستد و ذخیره امن پول دیجیتال
ویژگی خاصحریم خصوصی و امنیت بالامقیاس پذیری پایینکارمزد متغیر
قابلیت استیکدارد
قابلیت استخراجدارد (به روش ماینینگ)

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم.

تاریخچه بیت کوین چیست؟

برای اینکه به‌صورت دقیق‌تر بدانید بیت کوین چیست، باید تاریخچه آن را نیز بدانید. بعد از بحران مالی که در امریکا در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت، بیت کوین وارد عرصه بازار شد. این بحران یکی از عمیق‌ترین بحران‌های اقتصادی امریکا و جهان در طول تاریخ بود. ارز بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ ساخته و معرفی شد؛ اما باید گفت که ارز دیجیتال از حدود سال ۱۹۸۰ رواج داشت و بر سر زبان‌ها بود؛ اما سازندگان با شکست‌های مختلفی روبرو شدند. البته این تلاش‌ها پایه و اساس شکل‌گیری بیت کوین شدند.

به‌نوعی می‌توان گفت ارز دیجیتال بیت کوین تلفیقی از یک ایده قدیمی با فناوری‌های جدید است. یکی از ارز‌های دیجیتالی که جرقه اولیه بیت کوین به‌حساب می‌آید، بیت گلد است که با عنوان نمونه شکست‌خورده بیت کوین یاد می‌شود. هدف از ساخت ارز‌های دیجیتال، دفاع از حریم خصوصی افراد و همچنین حفظ هویت و اطلاعات آنها در برابر دولت‌ها و بانک‌ها بود تا دیگرکسی با مالیات و مقررات دولتی سروکله نزند.

پس از معرفی ارز بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی، انقلاب عظیمی در زمینه اقتصاد صورت گرفت و تا به امروز سیر توسعه بیت کوین تغییرات بسیاری داشته است.

 

ویژگی‌های بیت کوین چیست؟

به‌صورت کلی ارز بیت کوین از لحاظ کارکرد مانند پول است؛ اما از لحاظ ماهیت متفاوت است. در ادامه ویژگی‌های بیت کوین را بررسی می‌کنیم:

  • غیرمتمرکز: چیزی به‌صورت گسترده‌ای توزیع شده و نهاد واحد و متمرکزی نداشته باشد.
  • عرضه محدود: ارز دیجیتال بیت کوین به‌گونه‌ای برنامه‌نویسی شده است که تنها ۲۱ میلیون واحد از آن منتشر می‌شود و پس از انتشار این تعداد واحد، دیگر بیت کوین جدیدی تولید نمی‌شود.
  • جعل‌نشدنی: ارز بیت کوین مانند دفترکل حسابداری است که هرکسی می‌تواند یک نسخه از آن را داشته باشد. پس اگر کسی بخواهد تراکنشی را جعل یا تغییری در دفترکل ایجاد کند، باید در همه نسخه‌های دیگر این تغییر را اعمال کند که کاری غیرممکن است.
  • حمل و جابه‌جایی آسان: کلید دسترسی شما به ارز بیت کوین، عبارت رمزنگاری شده به نام کلید خصوصی است. پس هرجای دنیا بدون نیاز به بانک، احراز هویت و چیزی دیگر حتی تا چندین دلار را به دیگران انتقال دهید.
  • تراکنش‌های نیمه ناشناس: ارز بیت کوین را می‌توان تا اولین تراکنش آن ردیابی کرد اما نمی‌توان فهمید که دقیقاً چه کسی در این انتقال‌ها نقش دارد.
  • تراکنش‌های غیرقابل‌برگشت: در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین، وقتی تراکنشی ثبت شود دیگر نمی‌توان آن را لغو کرد یا بازگرداند. یعنی حتی اگر کسی به آدرسی اشتباه بیت کوین را ارسال کند، دیگر باید قید پول خود را بزند.

هم‌چنین ارز بیت کوین را هویتی ناشناس تولید کرده است و کسی نمی‌داند که یک نفر است یا یک گروه هستند.

روش کار با بیت کوین چیست؟

در پاسخ به این که روش کار با بیت کوین چیست و چگونه عمل می‌کند، باید گفت که ارز دیجیتال بیت کوین از کلید رمزنگاری شده استفاده می‌کند. در اصل ارز دیجیتال بیت کوین یک شبکه همتا به همتا است. به زبان ساده برای اینکه بگوییم بیت کوین چیست می‌توان به این اشاره کرد که این ارز از یک آدرس به آدرسی دیگر ارسال می‌شود و با انتقال کاربران کارمزد دریافت می‌کنند.

همه اعضای این شبکه از هر پرداختی باخبر می‌شوند تا بیت کوین‌ها دوباره خارج نشوند. اما به‌عنوان یک تازه‌کار که نمی‌داند روش کار با بیت کوین چیست به شما توصیه می‌کنیم با مراجعه به صرافی ارز دیجیتال و انتقال بیت کوین به کیف پول شخصی کار با این شبکه را شروع کنید. سپس هر زمان که اطلاعات بیشتری به دست آوردید حرفه‌ای‌تر وارد این سیستم شوید.

کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به این مسئله بپردازیم که بیت کوین چیست. همچنین ویژگی و روش کار آن را بیان کردیم. به شما توصیه می‌کنیم تا زمانی که به‌صورت دقیق از عملکرد این ارز دیجیتال و اینکه بیت کوین چیست، آگاه نشده‌اید وارد این سیستم نشوید؛ زیرا هر عملکرد و انتقال ارزی در این سیستم بدون بازگشت است پس باید خیلی محتاطانه عمل نمایید. 

سؤالات متداول

آیا همه می‌توانند وارد سیستم معامله بیت کوین شوند؟

بله این سیستم برای تمام مردم جهان هست و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند؛ اما باید به‌صورت آگاهانه وارد این سیستم شوید

آیا بیت کوین سیستم امنی است؟

بله این سیستم برای حفظ هویت کاربران در برابر دولت‌ها و بانک‌ها شکل‌گرفته است؛ اما اگر شما اشتباهی در انتقال پول انجام دهید، جای بازگشتی ندارید. یعنی همان گونه که از هویت شما محافظت می‌کند از پول شما محافظت نمی‌کند و همه چیز دست خود شما است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا